IMAP understøttelse og plads på mailhoteller
på dit nye webhotel
Leder du efter et mailhotel til dit domæne, så er det her du skal kigge! Nedenfor giver vi dig et komplet overblik over, hvilke webhoteller der tilbyder webmail med IMAP, hvor meget plads du får og hvad webhotellet/mailhotellet koster per måned.
Priserne du ser i tabellen er for selve webhotellet, og skal IMAP tilkøbes, skal du regne med en merpris på mellem 15 og 30 kroner.
I nogle tilfælde oplyser webhotellet ikke, om der er mulighed for IMAP, i så fald står der “ukendt” i tabellen udfor det givne webhotel.
| Udbyder | Plads | Priser | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
10 GB Til emails | 9 kr./md.Første år | 29 kr./md.Efterfølgende år | LÆS MERE OM nordicway | |||||
![]() |
20 GB Til emails | 10 kr./md.Første år | 54 kr./md.Efterfølgende år | LÆS MERE OM Webhosting.dk | |||||
![]() |
2 GB Til emails | 5 kr./md.Første år | 70 kr./md.Efterfølgende år | LÆS MERE OM Simply.com | |||||
![]() |
15 GB Til emails | 93 kr./md.Første år | 199 kr./md.Efterfølgende år | LÆS MERE OM DanDomain | |||||
![]() |
2 GB Til emails | 99 kr./md.Første år | 209 kr./md.Efterfølgende år | LÆS MERE OM Scannet | |||||
| Data senest opdateret: 08.04.2026 | |||||||||
Hvad er et mailhotel?
Et mailhotel kan sammenlignes med et webhotel, og hos mange udbydere er et webhotel og et mailhotel det samme.
Et mailhotel er et sted, hvor du kan tilknytte dit domæne og derved få mulighed for at oprette mailkonti på domænet. Hvis du f.eks. ejer domænet jenshansen.dk, kan du oprette mail-adresser såsom kontakt@jenshansen.dk eller hej@jenshansen.dk.
Et mailhotel er derfor rigtig smart, hvis du vil have en personlig og unik mailadresse. Har du en virksomhed er det f.eks. godt at have virksomhedens navn efter @, og hvis du er jobsøgende, kan det i nogle tilfælde virke mere professionelt, hvis du har din egen unikke mail fremfor f.eks. en gmail.
Hvorfor vælge IMAP?
Mange webhoteller tilbyder det vi kender som en POP3 email-protokol, men da dette efterhånden er en gammel teknologi, anbefaler vi klart, at du vælger et webhotel med IMAP understøttelse også.
Forskellen på POP3 og IMAP er, at med POP3, der gemmes dine mails på den computer, hvor du har dit mailprogram. Med IMAP gemmes dine mails på serveren hos mailhotellet, og kan således tilgås ligegyldigt hvilken computer eller mailklient du bruger.
Hvis du bruger POP3 kan du altså, hvis du en dag bruger en anden computer, ikke tilgå dine gamle emails, da de er gemt på din anden computer. Med IMAP ligger dine mails “i skyen” på serveren, og du kan tilgå dem ved at logge på din mailserver via en vilkårlig mailklient.
Mailklienter kan være Outlook, Gmail osv.
Hvorfor er pladsen vigtig?
Fordi dine mails bliver gemt på serveren, er det vigtigt, at der er godt med plads, da du ellers risikerer at skulle hen og slette mails, fordi du løber tør for plads.
Du kan i tabellen ovenfor se, hvor meget plads du får til dine mails hos hver enkelt udbyder. Hos nogle udbydere deler du din plads til mails med en eventuel hjemmeside på domænet, så hvis du f.eks. har 30 GB plads, og din hjemmeside fylder 10 GB, så har du “kun” plads til 20 GB mails.
Hvis du udelukkende skal bruge webhotellet som en mailserver, og ikke skal have en hjemmeside, er dette selvfølgelig ikke noget du skal bekymre dig om.
Skal jeg have min eget domæne i forvejen?
Nej, det skal du ikke. Hos langt de fleste udbydere, kan du når du køber dit mailhotel, købe et domæne samtidig, som så automatisk kobles op på dit mailhotel.
Hvis du allerede har et domæne, skal du blot husk, at angive dette når du laver din bestilling, så din hosting-udbyder kan sørge for, at få knytte dit domæne til din konto.
Hvis du ikke allerede har et domæne, kan du herunder tjekke, om det domæne du har i tankerne, er ledigt:
Vi kan desuden anbefale følgende artikel om at vælge et godt domænenavn, hvis du har brug for lidt inspiration.
2 Kommentarer
Skriv et svar
Flere populære artikler
Nyheder
Understøtter dit webhotel ikke gamle PHP-versioner mere?
Bruger din hjemmesiden en gammel PHP-version og har du ikke mulighed for at opgradere til en nyere version - er er dine muligheder!... Læs nyhed
2025-12-18Det er slut med at betale dine .dk domæne direkte hos punktum.dk
I lørdags (4. okt. 2025 ) tikkede en mail fra punktum.dk med med emnet “Information til dig om dit .dk-domænenavn” ind i vores indbakke. Heri stod der: Vi kontakter dig, fordi du i dag har dit/dine .dk-domænenavne håndteret af Punktum dk, og det bliver ændret i fremtiden. Fra den 1. juli 2026 ændrer vi hos […]
... Læs nyhed 2025-10-09Hvad er en navneserver?
Har du købt domæne og webhotel? Så skal du måske hen og skifte navneserver. Bliv klogere på, hvad det er og hvordan man skifter den... Læs nyhed
2025-06-24Sådan vælger du det rigtige domæne til din hjemmeside
En hjemmeside er ofte det allerførste sted, en potentiel kunde, samarbejdspartner — eller elev — møder dig online. Derfor er valget af domæne en af de allervigtigste beslutninger, du står over for, når du lancerer et nyt site. Det er dit visitkort på nettet, det, folk vil huske, bruge og dele. Så hvordan vælger du […]
... Læs nyhed 2025-06-17Danske nordicway udvider i udlandet
Danske nordicway har fornyligt meldt ud, at de nu også er tilgængelige udenfor Danmarks grænser under navnet “Polar55”. Som de selv skriver så har danskerne været vilde med nordicway, og nu er tiden til også at tilbyde deres populære webhotel til kunder udenfor Danmark. I første omgang har de valgt at fokusere på det Svenske […]
... Læs nyhed 2025-01-20Mailhosting hos DanDomain stiger i pris
Har du eget domæne med "Simpel E-mail" hos DanDomain, så har du sandsynligvis oplevet at prisen på din mailkonto er steget betydeligt... Læs nyhed
2024-11-14
hej
jeg skal egentlig ikke bruge en hjemmeside, men en ( flere ) sikker mail konto.
hvis jeg køber et domæne kan jeg så oprette flere mail konti, feks til hele min familie ?
vil mail blive fri for spam?
er der hjælp at hente hvis noget kikser ?
og til en overkommelig pris.
hilsen
klaus lundsgaard
Hej Claus,
Ja, du skal købe et webhotel og et domæne. Her kan du så oprette klaus@familienlundsgaard.dk, mette@familienlundsgaard.dk etc.
Det er spamfiltre hos de fleste mailhoteller som kan tage det meste, men man kan nok aldrig undgå spam helt.
Og ja, alle mailhoteller har support inkluderet i prisen, hvis du kommer i problemer – priser kan du se ovenfor.
Mvh.